Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 15. júl 2020, streda
 

Cenné archívne dokumenty o Nežnej revolúcii v priestoroch Starej radnice Múzea Mesta Bratislavy

05. 11. 2019

V novembri 2019 uplynie 30 rokov od Nežnej revolúcie, jednej  z kľúčových historických udalostí v dejinách Slovenska. Toto výročie je rozhodujúce z hľadiska nastolenia slobody a demokracie v Československu. Okrúhle výročie  novembrových udalostí zároveň predstavuje jedinečnú príležitosť ukázať verejnosti svedectvo o tomto mimoriadnom historickom míľniku priamo z archívnych dokumentov uložených v slovenských štátnych archívoch.

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky všetkých  pozýva na výstavu s názvom Svedectvo o revolúcii - november ´89 v archívnych dokumentoch slovenských štátnych archívov, ktorá je od utorka 5. novembra  inštalovaná v priestoroch Múzea mesta Bratislavy.

„K hodnotám vybojovaným na jeseň v roku 1989 sa hlásime. Tento míľnik, ako aj hodnoty, za ktoré sme bojovali, si treba pripomínať. Aj my sme prispeli svojou trochou. Rezort vnútra podporil vznik filmu Amnestie, ktorý v týchto dňoch prichádza do kín. Považujeme za dôležité, aby príbehy z novembrových udalostí neupadli do zabudnutia. Aj dnes nám intenzívne pripomínajú, akú moc majú  sloboda, pravda, nádej, dôstojnosť a spravodlivosť. 17. november je dňom boja za slobodu a demokraciu. Je však potrebné podotknúť, že slobodu a demokraciu žiadna generácia nedostáva darom, ale sú hodnotami, o ktoré sa treba starať, chrániť a žiť tak, aby sme ich nestratili,“ hovorí ministerka vnútra Denisa Saková.

Plagát výstavy

 

Výstava prezentuje najdôležitejšie momenty revolúcie prostredníctvom najzaujímavejších archívnych dokumentov zaradených do jednotlivých blokov, ktorými sú začiatok verejných protestov a generálny štrajk, Verejnosť proti násiliu, medailóny osobností revolúcie, príprava na voľby a voľby v roku 1990, pád režimu v policajných dokumentoch, vznik, priebeh a výsledky revolúcie v jednotlivých regiónoch Slovenska a kreovanie inštitúcií.

Výstava bude sprístupnená verejnosti  do 12. januára 2020priestoroch Starej radnice Múzea mesta Bratislavy.

 

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz