Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 15. júl 2020, streda
 

Naši policajti budú v Chorvátsku aj toto leto

12. 06. 2020

Slovenskí policajti sa aj v roku 2020 zúčastnia v Chorvátsku na projekte Bezpečná turistická sezóna. Na slovenských turistov budú dozerať štyria policajti v najčastejšie navštevovaných turistických miestach: v Splitsko-dalmatínskej oblasti a Prímorsko-goranskej. Na tlačovej konferencii v piatok 12. júna 2020 na Strednej odbornej škole PZ v  Bratislave o tom informovali policajti Štefan Banyár, Roman Hájek, Dušan Štibeľ a Martin Kandráč. 

Prvá policajná hliadka vyrazí do Chorvátska 1. júla a druhá 2. augusta. Policajti budú pôsobiť v zahraničí do 31. augusta. Vzhľadom na pandémiu nového koronavírusu sú opatrenia skrátené.


Medzi najčastejšie priestupky, ktoré slovenskí policajti riešia, patria dopravné priestupky. Policajt Roman Hájek pozornil, že chorvátska strana zvyšovala sadzobník pokút, hlavne sa zameriavala na prekročenie rýchlosti. "Takisto sprísňovala aj prejednávania priestupkov, kde je možné napríklad pri závažnom dopravnom priestupku aj zadržať motorové vozidlo až do ukončenia priestupkového konania," priblížil Hájek.

Kontakty na slovenských policajtov:

Trogir, Split, Podgora, Tučepi, Brela, Makarska

Splitsko-dalmatínske policajné riaditeľstvo
Policajná stanica Trogir, Ul. Put Muline 1.

+385 99 7201 001.

Crikvenica, Novi Vinodolski, Opatija, Cres, Krk, Mali Lošinj, Rab, Baška, Malinska, Mošćenička Draga

Primorsko-goranské policajné riaditeľstvo
Policajná stanica Crikvenica, Ul. Kralja Tomislava 85a.

+385 99 7201 002.

 

Ďalšie dôležité informácie o Chorvátsku čítajte na Facebooku MV SR.Príprava policajtov na Bezpečnú turistickú sezónu v Chorvátsku, ktorá sa tento rok uskutoční po 13-ty raz, zahŕňa podľa Banyára jazykovú prípravu, ako aj štúdium zákonov. Vzhľadom na súčasnú situáciu zahŕňa tiež oboznámenie sa s opatreniami, ktoré sa realizujú v Chorvátsku v súvislosti s ochorením COVID-19, ale aj v tých krajinách, cez ktoré budú slovenskí turisti cestovať, ako sú Maďarsko, Slovinsko či Rakúsko. 

Slovensko-chorvátska hliadka

Roman Hájek spomenul tiež dôvody, pre ktoré slovenskí občania najčastejšie policajtov vyhľadávajú. "Najčastejšie dôvody sú stratené alebo odcudzené doklady. Spomenul by som postup, že to treba nahlásiť na najbližší policajný útvar, kde človek dostane o tom potvrdenie a následne kontaktuje konzulát," spresnil Roman Dodal, že je dobré si urobiť fotokópiu cestovného dokladu, ktorá urýchli vybavenie nového náhradného cestovného dokladu, ako aj podanie oznámenia na policajnom útvare. 

Pokiaľ ide o úhradu za parkovanie v Chorvátsku zaslaním SMS správy, policajt Martin Kandráč upozornil, že slovenskí občania musia byť opatrní, pretože suma za parkovanie sa dá uhradiť len cez chorvátskeho operátora. "Nie je možné zaplatiť našou slovenskou kartou, respektíve naším slovenským operátorom. Nie je možné zaslať SMS, teda SMS zašlete, ale nedôjde k spárovaniu platby," doplnil Martin Kandráč s tým, že je preto potrebné zakúpiť si pre tieto prípady chorvátsku kartu.

 

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz